»Ko je imunost po preboleli bolezni še prisotna, je zato smiselno cepljenje samo z enim odmerkom.«
»Tudi iz izkušenj vemo, da imunost po neki preboleli bolezni, ki jo povzročajo drugi koronavirusi, ni dosmrtna.«
»Zato je seveda pri poživitvenem odmerku odgovor večji kot recimo pri osnovnem cepljenju. S tem nekako poživimo tisto imunost, ki je že nekoliko ugasnila, je pa še prisotna.«
»Če je oseba zbolela po 1. odmerku, dobi drugi odmerek do 6 mesecev po začetku bolezni.«
»Kaj se dogaja v posameznem primeru, težko rečem, nekateri zdravniki ne zaupajo tej imunosti po preboleli bolezni in želijo cepiti prej, tudi o tem smo imeli kar nekaj polemik.«
»Če pa bi šlo za pojav bolezni po več kot enem mesecu – kar je mogoče zgolj po cepljenju z AstraZeneco –, pa bi ta bolezen sicer delovala zaščitno, ampak s stališča cepljenja ni regulirano, da bi bila ta bolezen priznana kot drugi odmerek.«
»Če imajo mlajši dvome o cepljenju, naj upoštevajo, da imajo lahko tudi še več tednov po preboleli bolezni težave denimo z nespečnostjo in depresijo.«
»Nekoliko več jih je za vektorska cepiva, kot je cepivo AstraZenece. Pri cepivu AstraZenece imamo en virus v dveh odmerkih. Imunost imamo lahko že razvito pri prvem odmerku in je drugi odmerek neučinkovit.«
»Vsak osvežitveni odmerek dvigne število protiteles na bistveno višjo raven. Dodatni odmerki bi bili smiselni predvsem za ljudi z visokimi dejavniki tveganja.«
»Kdor je zbolel po prvem odmerku, naj drugi odmerek prejme znotraj 6 mesecev po začetku bolezni.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju